FAQ
Często zadawane pytania:

Aby ułatwić Państwu pierwszą wizytę w naszym gabinecie, poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Państwa pytania na temat naszej placówki Arie Stomatologia w Łodzi.

arie stomatologia budynek

Ściągnij zalecenia pozabiegowe Arie Stomatologia

Po niektórych z zabiegów w gabinecie Arie Stomatologia bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie pozabiegowe. Dlatego nasi lekarze i lekarze dentyści przygotowali odpowiednie broszury na ten temat. Można je bezpłatnie pobrać poniżej.

Trzeba pamiętać, że każdy zabieg jest inny i wymaga innego przygotowania oraz postępowania pozabiegowego. Każdy pacjent Arie Stomatologia otrzymuje, więc precyzyjne wytyczne od lekarza po wizycie wraz z egzemplarzem zaleceń i ewentualnymi dodatkowymi informacjami co robić, by efekt zabiegu był jak najkorzystniejszy.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w Arie Stomatologia?

Pacjentów, którzy przychodzą do gabinetu Arie Stomatologia po raz pierwszy, prosimy o pojawienie się w gabinecie 10-15 minut, przed zaplanowaną godziną leczenia. Przed wizytą musimy bowiem wypełnić wymaganą przepisami prawa dokumentację medyczną: kartę pacjenta, ankietę kwalifikacyjną, zgodę na leczenie, informację o ochronie danych osobowych oraz wywiad epidemiologiczny.

Prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

W przypadku wizyt dzieci i nastolatków do 18 roku życia, na wizycie musi być obecny rodzic lub opiekun prawny, Aby założyć dziecku kartę, wymagany jest numer PESEL osoby niepełnoletniej.

Warto sprawdzić dojazd do gabinetu (https://arie-stomatologia.pl/jak-do-nas-dotrzec/) oraz to gdzie można zaparkować, aby zaoszczędzić sobie stresu przed wizytą.

Pacjent, który choruje przewlekle i przyjmuje leki, proszony jest o podanie informacji na ten temat. Więcej o tym dlaczego do gabinetu stomatologicznego trzeba przyjść z listą przyjmowanych leków, piszemy w kolejnym zapytaniu.

Na wizytę warto przyjść z dokumentacją medyczną od poprzedniego lekarza i (jeśli pacjent takie posiada) wszystkimi posiadanymi zdjęciami rtg zębów, zdjęciem panoramicznym lub tomografią.

Jeśli pacjent chce upoważnić kogoś do wglądu do dokumentacji medycznej, musi być przygotowany na podanie do karty: imienia i nazwiska, numeru PESEL tej osoby oraz numeru kontaktowego.

Jakie procedury zostały wprowadzone w związku z pandemią COVID19?

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie wymaga stosowania kilku dodatkowych procedur podczas każdej wizyty w gabinecie. Niezmiennie przestrzegamy reżimu sanitarnego, zasad aseptyki i bezpieczeństwa pracy. Dokładamy również wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno Państwu, jak i naszemu personelowi, poprzez stosowanie dostępnych środków ochrony indywidualnej oraz dekontaminacyjnych. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa przeprowadzamy także wywiady epidemiologiczne, wykonujemy pomiary temperatury ciała i dezynfekcję rąk.
Przypominamy o zasadach, o których przestrzeganie prosimy każdego z naszych Pacjentów:
podczas zapisywania wizyty prosimy o podawanie rzetelnych informacji na temat Państwa stanu zdrowia i udzielanie uczciwych odpowiedzi na pytania z wywiadu epidemiologicznego,
– do gabinetu należy przyjść w maseczce ochronnej (prosimy o pozostanie w niej również w poczekalni),
– prosimy pojawiać się na wizytach punktualnie (nie przychodzić długo przed czasem wizyty, ani się nie spóźniać), abyśmy mogli kontrolować liczbę Pacjentów przebywających jednocześnie w placówce,
– Pacjentów dorosłych prosimy o przybycie na wizytę bez osób towarzyszących, w przypadku dzieci prosimy o obecność dziecka z jednym opiekunem.
– po wejściu do gabinetu prosimy o skierowanie się od razu do łazienki w celu dokładnego umycia rąk,
– każdy Pacjent (w przypadku dzieci również ich opiekunowie) poddawany jest procedurom takim jak: dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury ciała, poszerzony wywiad epidemiologiczny,
– podczas oczekiwania na wizytę i po wyjściu z gabinetu oczekując na podejście do rejestracji, prosimy usiąść we wskazanej przez rejestratorkę strefie i nie poruszać się po placówce,
– podczas wizyty i leczenia prosimy o zastosowanie się do zaleceń lekarza i personelu placówki,
– jeśli to możliwe, prosimy o płatność za wizytę kartą płatniczą.

Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 16 kwietnia 2020 roku wszedł w życie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Obowiązek ten dotyczy Państwa również w drodze do gabinetu Arie Stomatologia oraz w trakcie oczekiwania na wizytę u lekarza dentysty. Pacjent bez maseczki, nie może przebywać w poczekalni gabinetu. Możliwy jest zakup maseczki – koszt 1 zł (płatne gotówką w odliczonej kwocie).

Dlaczego do gabinetu stomatologicznego należy przyjść z listą zażywanych leków?

Przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego zbieramy wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Ponieważ w trakcie zabiegów aplikowane są różnorodne leki i znieczulenia, lekarz musi wiedzieć czy Pacjent na coś choruje, czy przyjmuje lekarstwa, czy jest na coś uczulony. Dlatego, jeśli Pacjent choruje przewlekle i przyjmuje leki, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wizytę w gabinecie stomatologicznym np. poprzez wypełnienie formularza z przyjmowanymi lekami i ich dawkami. Przykładowy formularz można znaleźć na stronie NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2020/10/RECEPTA_POLIPRAGMAZJA_AKADEMIA-NFZ.pdf

Rozumiemy, że w przypadku przyjmowania większej ilości leków, ich nazwy lub dawkowanie łatwo zapomnieć lub pomylić. Stąd prośba o przygotowanie tych informacji na spokojnie, przed wizytą. Tylko mając pełne informacje na temat zdrowia Pacjenta oraz stosowanej przez niego farmakoterapii, lekarz dentysta może świadomie i bezpiecznie prowadzić leczenie stomatologiczne.

Lekarza dentystę trzeba poinformować o:

   • – zdiagnozowanych chorobach,

    • – przyjmowanych lekach i suplementach diety i ich dawkowaniu,

     • – alergiach na leki, znieczulenia, pokarmy, metale,

      • – skłonnościach do omdleń, problemach z krzepliwością krwi,

       • – ciąży (nawet jeśli jest ona dopiero podejrzewana) i karmieniu piersią.

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym każdy Pacjent (lub w przypadku dziecka – rodzic) wypełnia ankietę kwalifikacyjną. Proszony jest o odpowiedzi m.in. na wyżej wymienione pytania. Prosimy o dokładne wypełnianie ankiety i nie ukrywanie przed lekarzem żadnych schorzeń. Listę przyjmowanych leków należy także aktualizować. Jeśli zmieniły się rodzaj lub dawka leku, koniecznie trzeba uzupełnić wywiad dołączony do karty pacjenta. Tylko dzięki pełnej wiedzy, jesteśmy w stanie zapewnić Państwu odpowiednią opiekę medyczną.

Strach przed wizytą. Jak sobie pomóc?

Wielu Pacjentów zgłasza nam strach przed wizytą u dentysty. Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby w nim Państwu pomóc, ale warto zastosować się do kilku wskazań, które mogą ułatwić doświadczenie leczenia stomatologicznego.

 • Warto poinformować o swoim lęku rejestratorkę podczas zapisywania wizyty. Rejestracja doradzi wtedy odpowiedniego lekarza oraz zaproponuje najkorzystniejszy, wynikający z naszego doświadczenia, termin wizyty.
 • Najlepiej zapisać wizytę na godziny poranne (jako pierwszy pacjent) lub w sobotę. Wtedy w gabinecie jest mniej pacjentów, panuje większy spokój, cisza. Dla wielu osób z lękiem przed dentystą takie warunki są znacznie korzystniejsze do podjęcia leczenia.
 • Warto na pierwszą wizytę zapisać się na sam przegląd stomatologiczny, nie od razu na leczenie. Dzięki temu ma się pewność, że podczas wizyty nie będzie „borowania” i można pojawić się u stomatologa z większym spokojem. Z naszych doświadczeń wynika, że najtrudniejsze są zawsze dwa pierwsze kroki: zdecydowanie się by zapisać wizytę oraz pojawienie się pierwszy raz w gabinecie. Później, kiedy Pacjent pozna już placówkę, polubi personel i zaufa lekarzowi, wizyty na leczenie są o wiele łatwiejsze niż gdyby miało to miejsce bez takiego „wprowadzenia”.
 • Można zabrać ze sobą pomoce np. słuchawki w których podczas leczenia będzie leciała ulubiona muzyka/podcast/książka lub gniotka do ręki. Często odwrócenie w ten sposób uwagi, rozładowuje stres. W dobie pandemii niestety nie możemy udostępniać Państwu prasy do czytania, dlatego warto też zabrać ze sobą coś co umili oczekiwanie na wizytę w poczekalni. Nie jest dobre analizowanie co się dzieje w gabinecie, ani co nas czeka podczas wizyty. Lepiej skupić swoje myśli przed wizytą na czymś miłym, niezwiązanym z planowanym zabiegiem.
Jak często powinno się kontrolować zęby u stomatologa?

Kiedy leczenie stomatologiczne dobiega końca, wszystkie ubytki próchnicowe są wyleczone, a lekarz dentysta zaleca już tylko odpowiednia higienę i obserwowanie czy nic się nie dzieje, zapisujemy przegląd stomatologiczny za 6 miesięcy. U osób dorosłych kontrole stomatologiczne powinny mieć miejsce właśnie raz na pół roku. Tylko odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u stomatologa, pozwalają zapobiegać próchnicy i jeśli zachodzi taka konieczność, leczyć ją mało inwazyjnie w początkowych stadiach, zanim doprowadzi do bólu i nieodwracalnych zmian.

U dzieci, ze względu na większe ryzyko szybkiego rozwoju próchnicy, kontrole stomatologiczne powinny się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty. Zwykle stomatolog dziecięcy prosi o umówienie kontroli raz na 3-4 miesiące.

Wizyta u dentysty z dzieckiem. Jak się przygotować?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna zostać umówiona, gdy pojawiają się pierwsze ząbki. Lekarz dentysta oceni wtedy ich stan oraz doradzi rodzicom jak najlepiej dbać o higienę i zdrowie jamy ustnej malucha.

Gdy dziecko podrośnie i rozumie już dobrze co się dzieje, lubi się bawić i jest ciekawe świata, warto umówić w gabinecie wizytę adaptacyjną. Ma ona ona celu w miły sposób poznać dziecko z gabinetem lekarskim i fotelem dentystycznym. Oglądamy ząbki w lusterku, myjemy je wodą z psikawki, suszymy suszareczką, jeździmy na fotelu stomatologicznym w górę i w dół itd. Taka zabawa sprawia, że pierwsze skojarzenia dziecka z gabinetem stomatologicznym są tylko przyjemne, a następne wizyty nie powodują tyle stresu.

Jak jeszcze warto przygotować się z dzieckiem do wizyty u dentysty?

 • Dbać o higienę jamy ustnej od urodzenia. Uczyć dziecko otwierać buzię do zabiegów w obrębie jamy ustnej, na początku przemywając wały dziąsłowe dziecka czystym gazikiem namoczonym przegotowaną wodą, masować dziąsełka specjalnymi nakładkami na palec, a potem delikatnie szczotkując pojawiające się w jamie ustnej ząbki.
 • Czytać dziecku bajeczki na temat ząbków, dentysty, wróżki zębuszki. W księgarniach znajduje się dużo książek o tym temacie, a w internecie można znaleźć ciekawe edukacyjne bajki i filmiki.
 • Bawić się z dzieckiem w stomatologa. Może ulubiony miś malucha powinien umyć ząbki lub obejrzeć je w lusterku? Albo lalka idzie na kontrolę do stomatologa? W ten sposób można przyzwyczaić dziecko, że wizyta w gabinecie stomatologicznym to coś co każdy z nas doświadcza i przygotować je na to co może mieć miejsce na fotelu dentystycznym.
 • Nie używać haseł zakazanych tj. ból, wiercenie, borowanie, wiertarka itp.. To słowa, które niepotrzebnie straszą dziecko. Można je zastąpić milszymi sformułowaniami np. czyszczenie ząbków, mizianie ząbków itd. Nie powinno się też mówić nic typu: „Mama/tata też się boi dentysty”, „Pani doktor tylko obejrzy ząbki. Nic nie będzie robiła”, „Jak nie będziesz myć zębów to wszystkie Ci wypadną”, „Boli Cię jak Pani doktor tak robi?”. To są zdania, które potrafią w jednej sekundzie odwrócić dobrze zapowiadającą się wizytę w bardzo stresujące dla dziecka wydarzenie.
Ile czasu po leczeniu zębów nie można jeść i pić?
Wszystko zależy od rodzaju leczenia, które jest wykonywane podczas wizyty. O zaleceniach po leczeniu zawsze informuje lekarz. W przypadku wypełnień światłoutwardzalnych można pić i spożywać posiłki, od razu po tym kiedy ustanie znieczulenie (jeśli było wykorzystywane). Po założeniu opatrunku leczniczego, powinno się wstrzymać ze spożywaniem posiłku przez około godzinę.Trzeba też pamiętać, że nie powinno się jeść, ani pić przez określony czas po zabiegu chirurgicznym (np. usunięciu zęba), kiretażu i tym podobnych procedurach (dokładne zalecenia można pobrać powyżej). Zalecenia dotyczące diety po wizycie stomatologicznej dotyczą również takich procedur jak profesjonalna higienizacja zębów czy wybielanie zębów. W tym wypadku należy pamiętać o „białej diecie”, o której informuje lekarz.
Najlepszym sposobem jest zawsze spożycie posiłku i odpowiednie nawodnienie się przed wizytą u stomatologa.
Jakie są koszty leczenia kanałowego w Arie Stomatologia?

Dokładne ceny leczenia znajdują się na naszej stronie w zakładce Cennik. O czym jednak należy wiedzieć i pamiętać rezerwując wizytę?

W przypadku leczenia kanałowego warto pamiętać, że procedura „Pierwotne leczenie endodontyczne zęba” obejmuje opracowanie i wypełnienie kanałów zęba, natomiast „Powtórne leczenie endodontyczne zęba” – usunięcie materiału z kanałów, ponowne ich opracowanie oraz wypełnienie. Procedura nie obejmuje kosztów: konsultacji, znieczuleń, zdjęć kontrolnych rtg oraz ewentualnych opatrunków leczniczych lub tymczasowych. Jeśli podczas leczenia konieczny jest zabieg specjalistyczny np. opracowanie dodatkowego kanału, udrożnienie kanału zobliterowanego, wyjęcie narzędzia lub cementu z kanału albo wypełnienie płynną gutaperką – koszt leczenia wzrasta zgodnie z cennikiem.

Trzeba też pamiętać, że leczenie endodontyczne nie kończy się na opracowaniu i wypełnieniu kanałów zęba, ale wymaga również jego odbudowy. Jeśli ząb jest wystarczająco mocny, koszt wypełnienia światłoutwardzalnego po leczeniu endodontycznym to 300 zł. Jeśli jednak ściany zęba nie są wystarczające do takiego wypełnienia, możliwa jest konieczność dodatkowej odbudowy ścian lub wykonania pracy protetycznej np. korony lub endokorony.

O dokładnym planie oraz koszcie leczenia informuje lekarz prowadzący.

Ile kosztuje i ile trwa leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne i implantoprotetyczne pozwalają odbudować utracone zęby w sposób estetyczny i funkcjonalny. Leczenie wymaga jednak czasu i zaangażowania ze strony pacjenta.

Proces zaczyna się od wykonania badania tomografii komputerowej CBCT i konsultacji specjalistycznej z chirurgiem twarzowo-szczękowym. Podczas konsultacji pobierane są także wyciski do wykonania modeli orientacyjnych dla lekarza. Podczas konsultacji podawany jest indywidualny plan i kosztorys leczenia, zależący m.in. od warunków w jamie ustnej pacjenta, stanu kości oraz ilości braków zębowych.

Pierwsza część leczenia implantologicznego to część chirurgiczna. – usunięcie zęba w którego miejsce na być wstawiony implant, ewentualny zabieg wspomagający np. z wykorzystaniem A-PRF lub materiału kościozastępczego (nie zawsze wymagany) i wstawienie implantu.

Następnie następuje okres regeneracji i wgajania (minimum 3-6 miesięcy), podczas którego pacjent musi bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza dotyczących higieny jamy ustnej i dbania o implant.

Po zaleconym przez lekarza okresie, kontroli i ustaleniu, że możliwa jest kontynuacja leczenia, przychodzi czas na zabieg wprowadzenia śruby gojącej.

Następnie, w wyznaczonym przez lekarza czasie, rozpoczyna się leczenie protetyczne u specjalisty protetyki stomatologicznej. Wykonanie pracy protetycznej trwa około 2-3 tygodnie i wymaga około 2-3 wizyt w gabinecie.

Podejmując decyzję o leczeniu implantologicznym trzeba brać pod uwagę wszystkie jego etapy oraz zalecania dotyczące okresu pozabiegowego i późniejszej higieny okolicy implantu.

Wizyta dziecka niewspółpracującego.

W naszym gabinecie zawsze dokładamy wszelkich starań, aby Mali Pacjenci czuli się u nas dobrze i bezpiecznie. Zdarza się jednak, że nawet stali bywalcy mają gorszy dzień i nie chcą współpracować podczas wizyty. W pełni to rozumiemy i szanujemy przestrzeń dziecka. Czasami udaje nam się w formie zabawy lub rozmową namówić malucha do zmiany zdania, ale czasem po prostu nie jest to możliwe. Nie wierzymy w „leczenie na siłę”. Ono może tylko mocniej zniechęcić dziecko do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wielu dorosłych pacjentów do dziś wspomina traumy z takich wydarzeń w swoim dzieciństwie i mimo dorosłego wieku unika wizyt u stomatologa. Nie chcemy tego samego fundować naszym Małym Dzielnym Pacjentom. Dlatego czasem wizyta kończy się bez wykonania zabiegu.

Zawsze po takiej wizycie prosimy rodzica, aby na spokojnie w domu porozmawiał z dzieckiem. Uspokoił, że nie ma powodów do obaw i zachęcił do podjęcia następnej próby leczenia, tak aby podczas kolejnej wizyty w gabinecie dziecko było spokojniejsze i pozwoliło na wykonanie niezbędnych procedur leczniczych.

Zgodnie z naszym cennikiem, wizyta podczas której dziecko nie współpracuje, rozliczana jest tak jak kontrola stomatologiczna – 50 zł. Jest to bowiem czas, który lekarz poświęca dziecku i podejmuje kolejne próby rozpoczęcia leczenia.

Jak uniknąć braku współpracy dziecka z lekarzem? Czasem rozwiązania są proste.

 • Warto dopilnować, żeby dziecko przed wizytą było wyspane, wypoczęte, najedzone i napite. Czasami zły humor dziecka jest związany po prostu z potrzebami fizjologicznymi. Trzeba też uważać, by dziecko nie zasnęło w aucie w drodze do gabinetu, często po wybudzeniu z takiej drzemki maluchy są markotne.
 • Warto budować w świadomości dziecka pozytywny wizerunek lekarza np. bawiąc się z dzieckiem w domu w gabinet stomatologiczny, czytając książeczki na ten temat, oglądając filmiki edukacyjne (polecamy np. ciekawą serię filmików przygotowanych przez Rossmann „Czyściochowo”).
 • Ważne jest też to jak rodzic przedstawia dentystę mówiąc o wizycie. Zakazane są słowa „ból”, „strach”, „wiercenie”, „wiertarka”. Przekaz dotyczący leczenia musi być pozytywny, w ten sposób dziecko przychodzi do gabinetu pewne siebie, a nie od razu zestresowane.
 • Poświęcić dziecku więcej czasu w dniu wizyty u dentysty np. obiecać dziecku, że po wyleczeniu ząbka będzie wspólny spacer / zabawa / wyjście na plac zabaw albo na lody. Dziecko potrzebuje takiego wsparcia ze strony rodzica i często perspektywa fajnego dnia, sprawia, że dziecko ładnie współpracuje, by szybko móc doświadczyć dalszych obiecanych przygód,

Więcej porad na temat przygotowywania dziecka do wizyty u dentysty można znaleźć na stronie w sekcji „Porady stomatologiczne”.

Godziny pracy

W przypadku innych pytań na temat leczenia w gabinecie Arie Stomatologia, zachęcamy do kontaktu z rejestracją. Zapytania o dostępny termin wizyty można dokonać również przez formularz kontaktowy poniżej.

*Przypominamy, że zapytanie, nie oznacza rezerwacji terminu. Dokonanie rezerwacji musi zostać potwierdzone przez rejestrację gabinetu.

Masz więcej pytań?

ArieStomatologia

Skontaktuj się z nami, aby umówić wizytę lub zapytać o leczenie.

Wyróżnienia
Social Media

Profile Arie Stomatologia Łódź znajdziecie w różnych mediach społecznościowych. Dołączcie do naszej społeczności w Internecie, by być na bieżąco z informacjami na temat gabinetu i wolnymi terminami wizyt do lekarzy dentystów i lekarzy specjalistów. Na naszych stronach publikujemy też porady dotyczące zdrowia i higieny jamy ustnej.

Copyright 2022 by BoldThemes. All rights reserved.

Copyright 2020 by BoldThemes. All rights reserved.