Aby ułatwić Państwu pierwszą wizytę w naszym gabinecie, poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Państwa pytania na temat naszej placówki Arie Stomatologia w Łodzi.
Po niektórych z zabiegów w gabinecie Arie Stomatologia bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie pozabiegowe. Dlatego nasi lekarze i lekarze dentyści przygotowali odpowiednie broszury na ten temat. Można je bezpłatnie pobrać poniżej.
Trzeba pamiętać, że każdy zabieg jest inny i wymaga innego przygotowania oraz postępowania pozabiegowego. Każdy pacjent Arie Stomatologia otrzymuje, więc precyzyjne wytyczne od lekarza po wizycie wraz z egzemplarzem zaleceń i ewentualnymi dodatkowymi informacjami co robić, by efekt zabiegu był jak najkorzystniejszy.
Pacjentów, którzy przychodzą do gabinetu Arie Stomatologia po raz pierwszy, prosimy o pojawienie się w gabinecie 10-15 minut, przed zaplanowaną godziną leczenia. Przed wizytą musimy bowiem wypełnić wymaganą przepisami prawa dokumentację medyczną: kartę pacjenta, ankietę kwalifikacyjną, zgodę na leczenie, informację o ochronie danych osobowych oraz wywiad epidemiologiczny.
Prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.
W przypadku wizyt dzieci i nastolatków do 18 roku życia, na wizycie musi być obecny rodzic lub opiekun prawny, Aby założyć dziecku kartę, wymagany jest numer PESEL osoby niepełnoletniej.
Warto sprawdzić dojazd do gabinetu (https://arie-stomatologia.pl/jak-do-nas-dotrzec/) oraz to gdzie można zaparkować, aby zaoszczędzić sobie stresu przed wizytą.
Pacjent, który choruje przewlekle i przyjmuje leki, proszony jest o podanie informacji na ten temat. Więcej o tym dlaczego do gabinetu stomatologicznego trzeba przyjść z listą przyjmowanych leków, piszemy w kolejnym zapytaniu.
Na wizytę warto przyjść z dokumentacją medyczną od poprzedniego lekarza i (jeśli pacjent takie posiada) wszystkimi posiadanymi zdjęciami rtg zębów, zdjęciem panoramicznym lub tomografią.
Jeśli pacjent chce upoważnić kogoś do wglądu do dokumentacji medycznej, musi być przygotowany na podanie do karty: imienia i nazwiska, numeru PESEL tej osoby oraz numeru kontaktowego.
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie wymaga stosowania kilku dodatkowych procedur podczas każdej wizyty w gabinecie. Niezmiennie przestrzegamy reżimu sanitarnego, zasad aseptyki i bezpieczeństwa pracy. Dokładamy również wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno Państwu, jak i naszemu personelowi, poprzez stosowanie dostępnych środków ochrony indywidualnej oraz dekontaminacyjnych. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa przeprowadzamy także wywiady epidemiologiczne, wykonujemy pomiary temperatury ciała i dezynfekcję rąk.
Przypominamy o zasadach, o których przestrzeganie prosimy każdego z naszych Pacjentów:
– podczas zapisywania wizyty prosimy o podawanie rzetelnych informacji na temat Państwa stanu zdrowia i udzielanie uczciwych odpowiedzi na pytania z wywiadu epidemiologicznego,
– do gabinetu należy przyjść w maseczce ochronnej (prosimy o pozostanie w niej również w poczekalni),
– prosimy pojawiać się na wizytach punktualnie (nie przychodzić długo przed czasem wizyty, ani się nie spóźniać), abyśmy mogli kontrolować liczbę Pacjentów przebywających jednocześnie w placówce,
– Pacjentów dorosłych prosimy o przybycie na wizytę bez osób towarzyszących, w przypadku dzieci prosimy o obecność dziecka z jednym opiekunem.
– po wejściu do gabinetu prosimy o skierowanie się od razu do łazienki w celu dokładnego umycia rąk,
– każdy Pacjent (w przypadku dzieci również ich opiekunowie) poddawany jest procedurom takim jak: dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury ciała, poszerzony wywiad epidemiologiczny,
– podczas oczekiwania na wizytę i po wyjściu z gabinetu oczekując na podejście do rejestracji, prosimy usiąść we wskazanej przez rejestratorkę strefie i nie poruszać się po placówce,
– podczas wizyty i leczenia prosimy o zastosowanie się do zaleceń lekarza i personelu placówki,
– jeśli to możliwe, prosimy o płatność za wizytę kartą płatniczą.
Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 16 kwietnia 2020 roku wszedł w życie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Obowiązek ten dotyczy Państwa również w drodze do gabinetu Arie Stomatologia oraz w trakcie oczekiwania na wizytę u lekarza dentysty. Pacjent bez maseczki, nie może przebywać w poczekalni gabinetu. Możliwy jest zakup maseczki – koszt 1 zł (płatne gotówką w odliczonej kwocie).
Przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego zbieramy wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Ponieważ w trakcie zabiegów aplikowane są różnorodne leki i znieczulenia, lekarz musi wiedzieć czy Pacjent na coś choruje, czy przyjmuje lekarstwa, czy jest na coś uczulony. Dlatego, jeśli Pacjent choruje przewlekle i przyjmuje leki, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wizytę w gabinecie stomatologicznym np. poprzez wypełnienie formularza z przyjmowanymi lekami i ich dawkami. Przykładowy formularz można znaleźć na stronie NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2020/10/RECEPTA_POLIPRAGMAZJA_AKADEMIA-NFZ.pdf
Rozumiemy, że w przypadku przyjmowania większej ilości leków, ich nazwy lub dawkowanie łatwo zapomnieć lub pomylić. Stąd prośba o przygotowanie tych informacji na spokojnie, przed wizytą. Tylko mając pełne informacje na temat zdrowia Pacjenta oraz stosowanej przez niego farmakoterapii, lekarz dentysta może świadomie i bezpiecznie prowadzić leczenie stomatologiczne.
Lekarza dentystę trzeba poinformować o:
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym każdy Pacjent (lub w przypadku dziecka – rodzic) wypełnia ankietę kwalifikacyjną. Proszony jest o odpowiedzi m.in. na wyżej wymienione pytania. Prosimy o dokładne wypełnianie ankiety i nie ukrywanie przed lekarzem żadnych schorzeń. Listę przyjmowanych leków należy także aktualizować. Jeśli zmieniły się rodzaj lub dawka leku, koniecznie trzeba uzupełnić wywiad dołączony do karty pacjenta. Tylko dzięki pełnej wiedzy, jesteśmy w stanie zapewnić Państwu odpowiednią opiekę medyczną.
Wielu Pacjentów zgłasza nam strach przed wizytą u dentysty. Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby w nim Państwu pomóc, ale warto zastosować się do kilku wskazań, które mogą ułatwić doświadczenie leczenia stomatologicznego.
Kiedy leczenie stomatologiczne dobiega końca, wszystkie ubytki próchnicowe są wyleczone, a lekarz dentysta zaleca już tylko odpowiednia higienę i obserwowanie czy nic się nie dzieje, zapisujemy przegląd stomatologiczny za 6 miesięcy. U osób dorosłych kontrole stomatologiczne powinny mieć miejsce właśnie raz na pół roku. Tylko odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u stomatologa, pozwalają zapobiegać próchnicy i jeśli zachodzi taka konieczność, leczyć ją mało inwazyjnie w początkowych stadiach, zanim doprowadzi do bólu i nieodwracalnych zmian.
U dzieci, ze względu na większe ryzyko szybkiego rozwoju próchnicy, kontrole stomatologiczne powinny się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty. Zwykle stomatolog dziecięcy prosi o umówienie kontroli raz na 3-4 miesiące.
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna zostać umówiona, gdy pojawiają się pierwsze ząbki. Lekarz dentysta oceni wtedy ich stan oraz doradzi rodzicom jak najlepiej dbać o higienę i zdrowie jamy ustnej malucha.
Gdy dziecko podrośnie i rozumie już dobrze co się dzieje, lubi się bawić i jest ciekawe świata, warto umówić w gabinecie wizytę adaptacyjną. Ma ona ona celu w miły sposób poznać dziecko z gabinetem lekarskim i fotelem dentystycznym. Oglądamy ząbki w lusterku, myjemy je wodą z psikawki, suszymy suszareczką, jeździmy na fotelu stomatologicznym w górę i w dół itd. Taka zabawa sprawia, że pierwsze skojarzenia dziecka z gabinetem stomatologicznym są tylko przyjemne, a następne wizyty nie powodują tyle stresu.
Jak jeszcze warto przygotować się z dzieckiem do wizyty u dentysty?
Dokładne ceny leczenia znajdują się na naszej stronie w zakładce Cennik. O czym jednak należy wiedzieć i pamiętać rezerwując wizytę?
W przypadku leczenia kanałowego warto pamiętać, że procedura „Pierwotne leczenie endodontyczne zęba” obejmuje opracowanie i wypełnienie kanałów zęba, natomiast „Powtórne leczenie endodontyczne zęba” – usunięcie materiału z kanałów, ponowne ich opracowanie oraz wypełnienie. Procedura nie obejmuje kosztów: konsultacji, znieczuleń, zdjęć kontrolnych rtg oraz ewentualnych opatrunków leczniczych lub tymczasowych. Jeśli podczas leczenia konieczny jest zabieg specjalistyczny np. opracowanie dodatkowego kanału, udrożnienie kanału zobliterowanego, wyjęcie narzędzia lub cementu z kanału albo wypełnienie płynną gutaperką – koszt leczenia wzrasta zgodnie z cennikiem.
Trzeba też pamiętać, że leczenie endodontyczne nie kończy się na opracowaniu i wypełnieniu kanałów zęba, ale wymaga również jego odbudowy. Jeśli ząb jest wystarczająco mocny, koszt wypełnienia światłoutwardzalnego po leczeniu endodontycznym to 300 zł. Jeśli jednak ściany zęba nie są wystarczające do takiego wypełnienia, możliwa jest konieczność dodatkowej odbudowy ścian lub wykonania pracy protetycznej np. korony lub endokorony.
O dokładnym planie oraz koszcie leczenia informuje lekarz prowadzący.
Leczenie implantologiczne i implantoprotetyczne pozwalają odbudować utracone zęby w sposób estetyczny i funkcjonalny. Leczenie wymaga jednak czasu i zaangażowania ze strony pacjenta.
Proces zaczyna się od wykonania badania tomografii komputerowej CBCT i konsultacji specjalistycznej z chirurgiem twarzowo-szczękowym. Podczas konsultacji pobierane są także wyciski do wykonania modeli orientacyjnych dla lekarza. Podczas konsultacji podawany jest indywidualny plan i kosztorys leczenia, zależący m.in. od warunków w jamie ustnej pacjenta, stanu kości oraz ilości braków zębowych.
Pierwsza część leczenia implantologicznego to część chirurgiczna. – usunięcie zęba w którego miejsce na być wstawiony implant, ewentualny zabieg wspomagający np. z wykorzystaniem A-PRF lub materiału kościozastępczego (nie zawsze wymagany) i wstawienie implantu.
Następnie następuje okres regeneracji i wgajania (minimum 3-6 miesięcy), podczas którego pacjent musi bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza dotyczących higieny jamy ustnej i dbania o implant.
Po zaleconym przez lekarza okresie, kontroli i ustaleniu, że możliwa jest kontynuacja leczenia, przychodzi czas na zabieg wprowadzenia śruby gojącej.
Następnie, w wyznaczonym przez lekarza czasie, rozpoczyna się leczenie protetyczne u specjalisty protetyki stomatologicznej. Wykonanie pracy protetycznej trwa około 2-3 tygodnie i wymaga około 2-3 wizyt w gabinecie.
Podejmując decyzję o leczeniu implantologicznym trzeba brać pod uwagę wszystkie jego etapy oraz zalecania dotyczące okresu pozabiegowego i późniejszej higieny okolicy implantu.
W naszym gabinecie zawsze dokładamy wszelkich starań, aby Mali Pacjenci czuli się u nas dobrze i bezpiecznie. Zdarza się jednak, że nawet stali bywalcy mają gorszy dzień i nie chcą współpracować podczas wizyty. W pełni to rozumiemy i szanujemy przestrzeń dziecka. Czasami udaje nam się w formie zabawy lub rozmową namówić malucha do zmiany zdania, ale czasem po prostu nie jest to możliwe. Nie wierzymy w „leczenie na siłę”. Ono może tylko mocniej zniechęcić dziecko do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wielu dorosłych pacjentów do dziś wspomina traumy z takich wydarzeń w swoim dzieciństwie i mimo dorosłego wieku unika wizyt u stomatologa. Nie chcemy tego samego fundować naszym Małym Dzielnym Pacjentom. Dlatego czasem wizyta kończy się bez wykonania zabiegu.
Zawsze po takiej wizycie prosimy rodzica, aby na spokojnie w domu porozmawiał z dzieckiem. Uspokoił, że nie ma powodów do obaw i zachęcił do podjęcia następnej próby leczenia, tak aby podczas kolejnej wizyty w gabinecie dziecko było spokojniejsze i pozwoliło na wykonanie niezbędnych procedur leczniczych.
Zgodnie z naszym cennikiem, wizyta podczas której dziecko nie współpracuje, rozliczana jest tak jak kontrola stomatologiczna – 50 zł. Jest to bowiem czas, który lekarz poświęca dziecku i podejmuje kolejne próby rozpoczęcia leczenia.
Jak uniknąć braku współpracy dziecka z lekarzem? Czasem rozwiązania są proste.
Więcej porad na temat przygotowywania dziecka do wizyty u dentysty można znaleźć na stronie w sekcji „Porady stomatologiczne”.
W przypadku innych pytań na temat leczenia w gabinecie Arie Stomatologia, zachęcamy do kontaktu z rejestracją. Zapytania o dostępny termin wizyty można dokonać również przez formularz kontaktowy poniżej.
*Przypominamy, że zapytanie, nie oznacza rezerwacji terminu. Dokonanie rezerwacji musi zostać potwierdzone przez rejestrację gabinetu.