Endodoncja
Leczenie endodontyczne pod mikroskopem

W ofercie zabiegów gabinetu Arie Stomatologia w Łodzi znajduje się również leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe Łódź), powtórne leczenie kanałowe (tzw. „re-endo”) i leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Endodoncja zajmuje się leczeniem chorób miazgi, silnie unerwionej i ukrwionej tkanki wypełniającej komorę i kanały zęba. Słowo endodoncja pochodzi z greckich słów „endo-wewnątrz” i „odont-ząb”, bo zajmuje się leczeniem „wnętrza zęba”.
Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku nieodwracalnych zapaleń i zakażeń (zgorzeli) miazgi zęba. Może być wiele przyczyn zapalenia lub zakażenia miazgi. Należą do nich m.in.: głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, pęknięcie lub złamanie zęba, uraz. Po urazie zęba warto zrobić jego zdjęcie punktowe, gdyż zdarza się, że mimo braku widocznych pęknięć lub odłamów, miazga zęba zostaje uszkodzona. Nieleczone zapalenie miazgi może prowadzić do silnego bólu i wytworzenia ropnia.

Czym jest
leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na dokładnym oczyszczeniu komory i kanałów z zainfekowanej miazgi i wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Zabieg nazywany jest ekstyrpacją. Lekarz dentysta otwiera komorę zęba odpowiednio opracowując jej ściany. Pod kontrolą wzroku (a niekiedy korzystając z urządzeń powiększających) za pomocą precyzyjnych narzędzi kanałowych usuwa całkowicie chorą miazgę (zarówno z komory jak i z kanałów korzeniowych). Następnie używając silnych środków przeciwbakteryjnych wyjaławia ściany kanału. Po wysuszeniu kanały wypełnia się specjalnymi materiałami i ząb szczelnie zamyka.Niezwykle ważne, aby z największą możliwą dokładnością kanały wypełnione zostały do samego wierzchołka korzenia. Dlatego stosuje się urządzenia zwane endometrami. Urządzenia te badając opór elektryczny, z precyzją rzędu dziesiątych części milimetra umożliwiają określenie położenia narzędzia w kanale.

Po wypełnieniu kanałów ząb zamyka się materiałem kompozytowym (tradycyjne wypełnienie światłoutwardzalne) lub odbudowuje protetycznie (korona porcelanowa) aby przywrócić mu funkcjonalność.

Warto zaznaczyć, że leczenie kanałowe nie jest bolesne. Jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, więc zabieg pod względem odczuć można porównać do zakładania zwykłego wypełnienia, większość pacjentów nie zgłasza dyskomfortu podczas zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu i przez kilka kolejnych dni ząb może być bardziej wrażliwy, ze względu na dużą ingerencję w jamie ustnej, ale ból można uśpić zwykłymi lekami z apteki.

To nieprawda, że nie warto leczyć zębów kanałowo, a lepiej je po prostu usunąć. Żadna, nawet najlepsza, praca protetyczna nie zastąpi naturalnego zęba. Leczenie kanałowe zazwyczaj kończy się powodzeniem i większość przeleczonych endodontycznie zebów służy pacjentom przez długie lata. Usunięcie zęba to ostateczność, gdy ząb naprawdę nie może już zostać uratowany.

Gabinet Arie Stomatologia wyposażony jest w liczne, nowoczesne sprzęty do leczenia endodontycznego. M.in. radiowizjograf (do wykonywania zdjęć diagnostycznych), mikroskop, ultradźwięki, narzędzia maszynowe, endometry itp..

O leczeniu kanałowym piszemy też tutaj: „Leczenie kanałowe. Nie taki diabeł straszny jak go malują.”

leczenie endodontyczne pod mikroskopem Łódź
Cena leczenia kanałowego uzależniona jest od liczby kanałów w leczonym zębie oraz stopnia trudności zabiegu. Cennik naszych usług znajduje się TUTAJ Cena zależy też m.in. od tego czy ząb był już leczony kanałowo, czy któryś kanał jest niedrożny (zobliterowany) lub czy zabieg wymaga wykorzystania mikroskopu. Podczas leczenia konieczne jest wykonywanie diagnostycznych zdjęć RTG, koszt jednego zdjęcia to 20 zł, zdarza się też że leczenie wymaga zakładania opatrunków – ich koszt to 70-100 zł. Na koniec ząb musi zostać odbudowany. Cena odbudowy zaczyna się od 100 zł, ale zależy od tego czy stan zęba pozwala na jego standardową odbudowę czy wymagana będzie odbudowa protetyczna. Ostateczny plan leczenia i jego kosztorys przedstawia lekarz dentysta podczas wizyty konsultacyjnej.

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń
tel. (42) 307 - 06 - 00
tel. kom. 884 - 053 -111
Email
rejestracja@arie-stomatologia.pl

Rezerwuj wizytę

Zapytaj o dostępny termin przeglądu zębów lub leczenia w gabinecie Arie Stomatologia Łódź Retkinia.

  Powrótne
  leczenie kanałowe Łódź

  Dlaczego nie zawsze leczenie kanałowe kończy się powodzeniem? Powtórne zakażenie wyleczonego już kanałowo zęba może być związane np. ze skomplikowaną anatomią jamy ustnej pacjenta. Problemem mogą być niezauważone kanały dodatkowe, rozwidlenia korzenia tuż przed wierzchołkiem, kanały boczne i związana z tym możliwość pozostawienia martwej miazgi, która jest później źródłem ponownego zakażenia. Innymi przyczynami mogą być: niedostateczne oczyszczenie kanału przez lekarza, niedopełnienie go do wierzchołka, przepchnięcie martwiczych tkanek poza wierzchołek czy pozostawienie fragmentu złamanego narzędzia.

  Więcej o powtórnym leczeniu kanałowym piszemy też tutaj: „Kiedy pojawiają się komplikacje po leczeniu endodontycznym – powtórne leczenie kanałowe.

  Arie Stomatologia
  Inne usługi

  leczenie próchnicy arie stomatologia

  Profilaktyka i leczenie próchnicy

  Regularne wizyty u stomatologa pozwalają na mniej inwazyjne leczenie.

  osstem implant

  Implanty zębowe

  Implanty są obecnie najnowocześniejszą i najdoskonalszą metodą uzupełnienia braków w uzębieniu.

  fotel stomatologiczny arie stomatologia

  Chirurgia stomatologiczna

  W gabinecie Arie Stomatologia można usunąć każdy zakwalifikowany przez lekarza do ekstrakcji ząb.
  stomatologia dziecięca arie łódź

  Stomatologia Dziecięca

  W gabinecie Arie Stomatologia Łódź troska o dobro dziecka to standard.
  ArieStomatologia

  Skontaktuj się z nami, aby umówić wizytę lub zapytać o leczenie.

  Wyróżnienia
  Social Media

  Profile Arie Stomatologia Łódź znajdziecie w różnych mediach społecznościowych. Dołączcie do naszej społeczności w Internecie, by być na bieżąco z informacjami na temat gabinetu i wolnymi terminami wizyt do lekarzy dentystów i lekarzy specjalistów. Na naszych stronach publikujemy też porady dotyczące zdrowia i higieny jamy ustnej.

  Copyright 2022 by BoldThemes. All rights reserved.

  Copyright 2020 by BoldThemes. All rights reserved.